Degeneracja plamki związana z wiekiem

Degeneracja plamki

Naczynia krwionośne, które zaopatrują siatkówkę, a szczególnie miejsce ostrego widzenia w tlen i substancje odżywcze, ze względu na swoje małe rozmiary są szczególnie narażone na to, że z wiekiem staną się przepuszczalne lub że nastąpi ich zamknięcie.

Od 65-70 roku życia z tego powodu może dochodzić do postępujących zaburzeń przepływu krwi, co prowadzi do obumierania komórek w siatkówce. Z reguły najbardziej tym dotknięta bywa szczególnie cienka i wrażliwa środkowa część siatkówki (nazywana plamką żółtą). W takich przypadkach mówimy o zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem.

Degeneracja plamki – objawy

  • najczęściej obustronne, powoli postępujące, bezbolesne pogorszenie ostrości wzroku,
  • pole widzenia nie ulega zmianie,
  • uginanie się linii prostych.

Degeneracja plamki – leczenie

Zaburzenia przepływu krwi w okolicy plamkowej częściowo mogą być leczone lekarstwami ogólnie poprawiającymi ukrwienie. Ewentualnie występujące choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca oczywiście także powinny być leczone. Również specjalne zabiegi laserowe mogą przynieść efekty, a przynajmniej zatrzymać proces postępowania zmian, jeśli nie poprawić widzenia. Jeśli uszkodzenie wzroku jest już bardzo zaawansowane, pomocne mogą być zestawy lup powiększających oraz specjalne kamery połączone z monitorem, które umożliwiają czytanie.

Degeneracja plamki – profilaktyka

Należy całkowicie rzucić palenie papierosów. Już samo to oraz odpowiednia podaż płynów może znacząco poprawić warunki przepływu krwi w całym organizmie, a szczególnie w rejonie głowy. Zdrowy tryb życia z dużą ilością ruchu, pełnowartościowym odżywianiem się, odpowiednim odpoczynkiem i odprężeniem działają korzystnie.