Jadłowstręt psychiczny (anoreksja) – jak sobie radzić z chorobą?

Jadłowstręt psychiczny

Jadłowstręt w okresie dojrzewania kryje za sobą głębokie lęki przed rolą dorosłego. Odrzucenie jedzenia jest wyrazem aktywnej odmowy. Zrezygnowanie z jedzenia lub wszystkie inne środki stosowane, aby jak najszybciej się usamodzielnić, są z punktu widzenia dotkniętego tą chorobą oznakami niezależności i wolnej woli. Mimo że osoba chora jest szczupła, występuje u niej silny lęk przed tyciem. Przybieranie na wadze oznacza utratę kontroli nad własnym życiem. Przy chudnięciu członkowie rodziny mogą się wspól-uzależnić, np. przy narkomanii.

Kiedy pojawia się choroba?

Choroba pojawia się najczęściej na początku okresu dojrzewania – dzisiaj już nie tylko u dziewcząt i kobiet, ale także u chłopców i mężczyzn. W grupach zawodowych fotomodeli, aktorów lub tancerzy, u których ładna figura i uroda są kapitałem zawodowym, anoreksja pojawia się także w późniejszych latach.

Jeżeli w ramach terapii je się więcej, to organizm musi się znowu przestawić z tak zwanej głodowej przemiany materii. Po kilku tygodniach przemiana materii wraca do normy, a chory stopniowo uzyskuje prawidłową masę ciała.

Osoby, które mają chęć do życia, a nadmiernie chudną, mogą wyzdrowieć bez leczenia, ale są też takie osoby, które przegrywają walkę o życie i umierają na skutek choroby.

Jadłowstręt psychiczny – objawy

  • niedowaga do poważnego wychudzenia z fazami krytycznymi: osłabienie, zaburzenia rytmu serca, zwolniony puls i oddech,
  • zły stan zębów,
  • łamliwe włosy i paznokcie,
  • niedokrwistość z bladością,
  • u kobiet: zanik miesiączki.

Jadłowstręt psychiczny – leczenie choroby

Im wcześniej znajdziemy doświadczonego lekarza, tym większe są szanse na wyzdrowienie. Na początku musi on wyjaśnić, czy chudnięcie nie ma innych przyczyn. W terapii specjalistycznych klinik jedzenie jest jednym z podstawowych kierunków leczenia. Prowadzone są dzienniki jedzenia i od nowa uczy się chorych odczuwania głodu i sytości. Chorzy stopniowo przestają myśleć o kaloriach, gdyż zakazane pożywienie np. czekolada, jest coraz częściej umieszczane w menu. Ważne jest, aby znaleźć głębsze przyczyny anoreksji i nauczyć się prowadzić samodzielne życie.

Jadłowstręt psychiczny – jak wygląda pomoc?

Anoreksja w okresie dojrzewania narzuca styl życia całej rodzinie. Dlatego ważne jest, aby wszyscy zrezygnowali z liczenia kalorii i kontrolowania ciężaru ciała. Każdy musi zastanowić się nad własnym zachowaniem i myśleniem. Ważne jest, aby dać więcej swobody dziecku lub dzieciom, pozwolić im żyć własnym życiem. Dowiedzcie się, czy w miejscowości, w której mieszkacie istnieją grupy samopomocy. Tam spotkacie innych ludzi, którzy mają podobne problemy.