Nerwice natręctw – jakie są przyczyny i rodzaje?

Nerwice natręctw

Obowiązki i rytualne czynności należą do każdego trybu życia. Punktualność, czystość lub ogólne skłonności mogą czasem przyjąć charakter presji. W konkretnych zawodach poszukiwane są właśnie te zdolności i to one pomagają osiągnąć sukces. Jako chorobliwe określa się natrętnie powtarzające się myśli, impulsy lub czynności, które izolują danego człowieka i uniemożliwiają mu utrzymanie normalnego rytmu dnia.

Podstawą presji mogą być niepewność, powątpiewanie, lęk przed błędami lub przed tym, aby nie stracić nad sobą kontroli. Na temat przyczyn tych zaburzeń istnieją różne teorie: surowy styl wychowania, zaburzenia w matabolizmie mózgu lub także wrażenie, że wydarzenia, których się obawiamy, zostaną zmienione przez konkretne działania.

Wraz z wykonywaniem tych natrętnych obowiązków lęki zmniejszają się lub całkiem ustępują. Jeżeli chory ich nie wypełnia, lęki niesamowicie wzrastają. Członkowie rodziny muszą często dostosować się do pewnych czynności, które mogą komplikować stosunki w rodzinie.

Nerwice natręctw – objawy

  • stale powtarzające się natrętne myśli, impulsy i czynności,
  • narzucają się i nie można ich uniknąć,
  • odczuwane są jako należące do właściwego Ja, ale jednak bezsensowne i żenujące.

Rodzaje natręctw

1. Natręctwa myślowe: Myśli chorego krążą wciąż wokół konkretnego tematu, np. czystość, zdrowie lub ułożenie przedmiotów.

2. Natręctwa impulsowe: Chory odczuwa przymus wypełniania określonych działań, których urzeczywistnienia się boi.

3. Natręctwa czynności: Wciąż kontroluje, czy wszystkie okna są zamknięte lub czy wszystkie urządzenia elektryczne są wyłączone. Ciągle myje ręce, sprząta mieszkanie lub układa przedmioty symetrycznie.

Nerwice natręctw – leczenie

Jeśli ktoś ma uczucie, że jest podporządkowany obowiązkom, powinien się bezwzględnie udać do lekarza. Lęki, które to powodują, muszą zostać wykryte wspólnie z terapeutą. Potem, podczas terapii behawioralnej, stopniowo można nauczyć się je przetrzymywać. Ważne jest, aby do terapii włączyć członków rodziny.

Nerwice natręctw – profilaktyka i pomoc

Ciągłe starania, aby stłumić presję, tylko ją wzmacniają. Zamiast tego należy skierować uwagę na inne rzeczy, na przykład na zajęcia sportowe lub kulturalne. Osobie znajdującej się pod presją nie można pomóc, trzymając ją z dala od tego, co wywołuje natręctwa. Nieaktywne wspieranie jej działań jest najlepszą pomocą. Należy chwalić nawet małe postępy i sygnalizować, że nie odsuwamy się od niej, lecz od jej zachowania.