Zaburzenia snu – dlaczego mam problemy z zasypianiem?

Zaburzenia snu

Zaburzenia snu mogą być spowodowane obciążeniem sprawami osobistymi, zawodowymi, stresem, depresją oraz bezdechem śródsennym. Przyczyną może być także zbyt duża ilość wypitej kawy lub herbaty, wieczorem podniecające filmy lub książki, hałas, światło, złe powietrze, niewygodne materace, a także za wysokie albo zbyt płaskie poduszki. Jeżeli cierpi się często na zakłócenia snu, to może powstać lęk przed bezsennością i przekształcić się w chorobę.

Co to jest bezdech śródsenny?

Chrapanie powstaje podczas głębokiego snu na skutek osuwania się do tyłu mięśniówki dna jamy ustnej, przede wszystkim języka. Jeżeli mięśniówka zwiotczeje jeszcze bardziej, droga oddechowa zostanie zamknięta i dochodzić będzie do krótkich bezdechów śródsennych. Ponieważ spada przy tym zawartość tlenu we krwi, mózg oraz inne narządy nie będą otrzymywały wystarczającej ilości tlenu.

Bezdech śródsenny może trwać do 2 minut, po których upływie następuje głęboki wdech powietrza, przy czym słabnie głębokość snu i możliwe jest przebudzenie. Może on występować wielokrotnie w ciągu nocy, niekiedy do 500 razy. Chory rano ma wrażenie, że jest niewyspany. Częstotliwość występowania bezdechu śródsennego wzrasta u mężczyzn w wieku średnim i z nadwagą.

Zaburzenia snu – objawy

  • problemy z zasypianiem,
  • zakłócenia snu,
  • wczesne budzenie się,
  • w ciągu dnia zmęczenie, bezsilność, drażliwość,
  • ograniczenie zdolności uwagi i koncentracji.

Zaburzenia snu – leczenie

Przy wymienionych wyżej objawach – przede wszystkim jeżeli trwają one przez dłuższy czas należy zawsze szukać ich przyczyny, nawet jeżeli lekarz i pacjent uważają, że najłatwiejszym rozwiązaniem będzie stosowanie przepisanego lekarstwa.

Przez krótki czas podawane mogą być benzodiazepina, środek antydepresyjny albo określone środki neuroleptyczne, ale nie powinny one być długo zażywane, ponieważ nie usuwają przyczyn zakłócenia snu, a mogą w pewnym stopniu spowodować uzależnienie.

Lekarze zastanawiają się nad wykorzystaniem hormonu melatoniny jako środka nasennego, ponieważ prawdopodobnie dostosowuje on czynności organizmu do „zegara biologicznego”; jednakże w Polsce nie jest dopuszczony do stosowania jako środek leczniczy. Pomocne może być nauczenie się autogennego treningu, postępującej relaksacji mięśni, jak również leczenia zapobiegawczego.

Zaburzenia snu – profilaktyka

Należy spróbować unikać opisanych wcześniej przyczyn i spokojnie przygotować się do wieczornego snu: wszystkie czynności zakończyć pół godziny przed pójściem do łóżka i wykonać ćwiczenia odprężająco-rozluźniające, wypić herbatę nasenną, ciepłe mleko albo wziąć kąpiel z dodatkiem melisy lekarskiej, kozłka lekarskiego oraz lawendy. Leżąc w łóżku, nie należy pić żadnego alkoholu, czytać ani oglądać telewizji.